Englesko vijeće za zdravstveni odgoj, u zajednici s nacionalnim farmaceutskim udruženjem i udruženjem tvornica lijekova, provodi akciju kojoj je cilj da među Englezima smanji široko rasprostranjenu nepravilnu upotrebu lijekova u kućnim ormarićima i broj smrtnih slučajeva trovanja lijekovima osobito među starijim osobama i djecom. Nema nikakve sumnje da bi takva kampanja bilo vrlo korisna i u našim prilikama.
Ispitivanja su pokazala da bar dvoje od pet pacijenata nikada ne uzima lijekove onako kako im je propisao liječnik. Štoviše, velik dio dobivenih preparata nije nikada ni upotrijebljen. Farmaceutska industrija stalno ulaže napore da poveća korist i smanji rizik svojim proizvodima. Ali ona ne može biti odgovorna ako su lijekovi nepravilno propisani i nepravilno upotrijebljeni. U takvim slučajevima, kao što znamo, oni mogu ozbiljno ugroziti zdravlje i život čovjeka. Bez obzira jesu li to lijekovi koje je propisao liječnik ili su kupljeni u ljekarni bez recepata, s njima treba postupati promišljeno.
U prvom redu, budite sigurni da ste dobro razumjeli liječnika koliko trebate uzimati lijekova na dan. Nikada nemojte prelaziti propisanu dozu. Neka vam ne bude neugodno ponoviti pitanje, ako vam nije sve potpuno jasno. I liječnik i farmaceut u ljekarni rado će vam pomoći. Liječenje treba trajati onoliko dana koliko je liječnik propisao. Ne prekidajte ga čim se počnete osjećati bolje. To se osobito odnosi na antibiotike. Lijekovi su propisani za vas i za vašu bolest, nemojte ih ponuditi nekom drugom koji ima slične simptome, jer on možda boluje od nečega drugoga, što može učiniti lijekove opasnim.
Zbog sigurnosti vaših unuka držite ormarić zaključan ili odmaknite lijekove da ne budu nadohvat dječje ručice. Raznobojne tablete i kapsule izgledaju djeci kao bomboni. Ne stavljajte nekoliko lijekova u istu bočicu. Svaka bočica mora imati svoji naljepnicu. Nemojte stvarati zalihe preosjetljivih lijekova nakon što ste ozdravili, ili nakon što je možda liječenje promijenjeno. Lijekovi imaju svoj rok valjanosti.
Osim toga, dugo čuvanje tableta, nakon što se i zaboravilo za što su bile prvotno upotrijebljene, mogu predstavljati rizik. Ako zapazite bilo koju od nepoželjnih popratnih pojava dok uzimate lijekove, obavijestite o tome svoga liječnika. Nemojte piti alkohol dok uzimate lijekove, jer to može biti jako opasno. Za vrijeme trudnoće najbolje je ne uzimati lijekove ako to nije neophodno. Vaš će vam liječnik, ako imate teškoća, propisati lijekove koji se testiraju i koji su se pokazali sigurnima.
Ako se nekoliko lijekova uzima istovremeno, može doći do promjene efekata pod utjecajem drugog lijeka. To treba imati stalno na umu. Svakako trebate obavijestiti svog liječnika koje lijekove uzimate, prije nego vam on propiše svoju terapiju. Očito, što više lijekova uzimate, to je veća vjerojatnost da će neki od njih nepovoljno djelovati. Neki se lijekovi ne smiju kombinirati s drugima, jer posljedice mogu biti kobne. Ako običavate kupovati neke lijekove bez recepata, recite to svom liječniku. Svom liječniku i farmaceutu postavljajte pitanja bez straha i neugodnosti. Riječ je o vašem zdravlju. Izmjena informacija u oba smjera, na relaciji liječnik -bolesnik, treba da bude dobra i efikasna. U suprotnom može dovesti do tragičnih posljedica.
dr. Ivo Belan